• "Hayata Hazırlar"

  • Anasayfa
  • "Kürk Mantolu Madonna" Üzerine Söyleşimiz Gerçekleştirildi

"Kürk Mantolu Madonna" Üzerine Söyleşimiz Gerçekleştirildi

Teknolojinin gelişmesiyle beraber artık teknolojiye bağlı medya da hayatımızın hemen hemen her alanında yer almaya başladı. Akıllı telefonlarımız, akıllı televizyonlarımız, dijital reklam panoları, alış veriş merkezlerinde yer alan televizyonlar, metrolar, otobüsler, duraklar… Her yer artık haraketli, bizlere bir şeyler anlatan içeriklerle dolu. Bunların hemen hepsi bizlere günlük mesajlar verdiği için “medya” kapsamına girdiğini söyleyebiliriz. Medya materyallerine bu kadar sık ve çabuk ulaşabiliyorken bunları anlamlandırabilmek de daha büyük önem kazanmaya başladı. Artık medyaya ulaşmaktan çok “medyayı okumak” en önemli önceliğimiz olmaya başladı.

Şu anda interneti sonradan öğrenen ve internetin içine doğan iki nesilden söz ediyoruz. İlk nesil, yani bizler biraz daha şanslı olabiliriz ama yeni nesil yani benim için düşünecek olursak 13 yaşından küçükler internetin içine doğdu ve sadece bir şeyler öğreniyorlar. Bu bilgiyi analiz edemiyorlar, karşılaştıramıyorlar çünkü karşılarında olan alanları çok iyi bilmiyorlar. İnternetten öğrenip internette araştırıyorlar, televizyondan görüp yine internette araştırıyorlar.

Bu bakımdan pek çok yalan ve çarpıtma haberin olduğu medyadan öğrencilerimizin olumsuz etkilenmemesi için neler yapılması gerektiğiyle ilgili sunumumuz gerçekleştirildi. Bununla birlikte okulumuz Türk dili ve edebiyatı zümremiz tarafından okulumuzda bu ay okutulan kitap üzerine söyleşi gerçekleştirildi.